انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

روند رو به پیشرفت صنعت پتروشیمی با رشد تولید 7.8 درصدی

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارش کارشناسی عملکرد سه ماه نخست و برآورد رشد اقتصادی سال ١٣٩٥ ایران را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از خبرگزاری میزان، مطابق آمار شرکت ملی صنایع پتروشیمی، میزان تولید پارسال محصولات پتروشیمی و چهار ماهه اول امسال به ترتیب ۴۶,۴ میلیون تن و ١٧ میلیون تن بوده است و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری تولید انواع محصولات پتروشیمی به ۵٠ میلیون تن برسد.

 
این گزارش با اشاره به روند کاهشی تولید محصولات پتروشیمی در سال‌های تحریم، روند افزایشی تولید این صنعت در سال‌های اخیر را انتشار داده است.

 
 مطابق اعلام مرضیه شاهدایی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، این صنعت  در سه سال گذشته از نظر تولید حدود ١۵,۵ درصد رشد داشته  و میزان رشد پارسال هفت درصد بوده است.

 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین، مقدار رشد صادرات محصولات پتروشیمی در سه سال گذشته را ۴۶ درصد و مقدار افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در سال ٩۴ را ١٢ درصد اعلام کرده است.

 
افزایش تولید محصولات پتروشیمی در طول دو سال  اخیر با بهره برداری از طرح‌های صنعت پتروشیمی حاصل شده است.

 
هفت طرح تخت جمشید ماهشهر، پتروشیمی لرستان، اسید سولفوریک ارومیه، فاز ٢ کاویان، اوره و آمونیاک مرودشت، اتیلن گلایکول مروارید و پتروشیمی مهاباد با سرمایه گذاری حدود ٢٢٠٠ میلیون یورو حدود چهار میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی افزوده است.

 
از هفت طرح یادشده که به بهره برداری رسیده اند، پنج طرح افتتاح شده و ٢ طرح دیگر هم در حال تولید و صادرات و آماده افتتاح است.

 
تا پایان امسال هفت طرح دیگر شامل فاز ١ و ٢ خط لوله اتیلن غرب، فاز ٢ پتروشیمی کارون، پلی اتیلن کردستان، فاز ٣ پردیس، پتروشیمی انتخاب (پلی استایرن)، پتروشیمی تخت جمشید پارس عسلویه و پتروشیمی دالاهو  تکمیل و به مرحله بهره برداری می رسد.

 
براساس برنامه ریزی صورت گرفته در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ۵۵ طرح پیش بینی شده است که ١۵ طرح افتتاح و ۴٠ طرح از این مجموعه باقی می ماند که تکمیل آنها در پنج سال آینده به سرمایه گذاری ٢٠ تا ٢٢ میلیون یورویی نیاز دارد.

 
طبق اعلام شاهدایی، برای ١٠ سال آینده ٢٨ طرح جدید با برآورد سرمایه گذاری ٣٠ میلیارد یورویی پیش بینی شده که تحقق آن نیازمند سرمایه گذاری مستقیم شرکتهای خارجی بوده و در این راستا سیاست شرکت ملی صنایع پتروشیمی تشویق شرکتهای خارجی برای حضور در ایران است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت