انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

محدودیت‌های بیمه‌ای صنعت پتروشیمی رفع شده است /افزایش نرخ خوراک مایع

دبیرانجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی بابیان این که پس ازاجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) محدودیت‌های بیمه‌ای و کشتیرانی حمل محصولات پتروشیمی برطرف شده است،گفت:باتوجه به افزایش قیمت نفت دربازارهای جهانی،نرخ خوراک مایع واحدهای پتروشیمی کشورافزایش می یابد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از ایرنا، احمد مهدوی ابهری روز سه‌شنبه در نشستی خبری گفت: پتروشیمی پس از نفت، جایگاه اول را در کسب درآمدهای ارزی کشور دارد و امیدواریم با رفع تحریم‌ها و اجرایی شدن برجام، میزان صادرات این محصولات افزایش بیشتری داشته باشد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی به مشکل نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی اشاره کرد و ادامه داد: با وجود این که حدود یک سال از ابلاغ فرمول تعیین نرخ خوراک متان توسط وزارت نفت می‌گذرد اما هنوز به صورت رسمی این نرخ اعلام نشده است و شرکت‌های پتروشیمی ناچار هستند به‌صورت علی‌الحساب نرخ خوراک قبلی را محاسبه کنند.

وی در ادامه خواستار وحدت رویه در نظام تصمیم‌گیری صنعت پتروشیمی شد و اضافه کرد: اکنون چندین نهاد و مقام درباره صنعت پتروشیمی تصمیم‌گیری کرده و اظهارنظر می‌کنند که مشکلات بسیاری را پدید می‌آورد.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد یک مرکز رگولاتوری (تنظیم‌بخشی) بر صنعت پتروشیمی شد و گفت‌: باید در این مرکز رگولاتوری علاوه بر وزارت نفت و نهادهای دولتی، بخش خصوصی نیز مشارکت داشته باشند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی یادآور شد: برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیاز داریم مشکلات مربوط به تعیین نرخ خوراک و رگولاتوری مشخص شود تا سرمایه‌گذاران خارجی با خیال راحت وارد کشور شوند.

وی ادامه داد: با وجود این که هیات‌های خارجی متعددی به کشور سفر کرده‌اند، تاکنون نتوانسته‌ایم یک قرارداد نهایی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی امضا کنیم.

وی به جایگاه نامناسب کشور در فضای کسب و کار و جذب سرمایه‌گذاری خارجی اشاره کرد و گفت: باید با فراهم کردن بسترها، زمینه را برای جذب سرمایه‌گذاری و توسعه این صنعت مهیا کرد.

وی با تشریح وضعیت تولید محصولات پتروشیمی در کشور افزود: در سال گذشته حدود 46 میلیون و 500 هزار تن انواع محصولات پتروشیمی در کشور تولید شد که پیش‌بینی می‌شود امسال به 50 میلیون تن افزایش یابد.

به گفته مهدوی ابهری، همچنین در سال گذشته 18 میلیون و 800 هزار تن انواع محصولات پتروشیمی صادر شد که نسبت به سال 1393 افزایش سه میلیون تنی داشته است.

وی با بیان این که در سال 1394محصولات پتروشیمی 33 درصد از سبد صادرات غیرنفتی کشور را تشکیل دادند، افزود: پیش‌بینی می‌شود سهم صادرات محصولات پتروشیمی در سبد صادرات غیرنفتی کشور در سال جاری به 35 درصد افزایش یابد.

وی ایجاد انسجام در روند صادرات محصولات پتروشیمی را خواستار شد و گفت: هم اکنون باتوجه به خصوصی شدن شرکت‌های پتروشیمی، روند صادرات به‌صورت پراکنده و جداگانه صورت می گیرد که باعث کاهش قدرت چانه‌زنی در بازارهای جهانی می‌شود ، در صورت ایجاد تمرکز می‌توانیم وضعیت صادرات را بهبود ببخشیم.

وی خواستار لغو اجبار در فروش محصولات پتروشیمی در بورس شد و ادامه داد: تولیدکنندگان باید بتوانند به صورت اختیاری محصولات خود را در بورس و یا سایر بازارها عرضه کنند.

دبیرانجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی درباره وضعیت صادرات محصولات پتروشیمی در پسابرجام ، گفت: هم اکنون مشکلی در صادرات محصولات پتروشیمی وجود ندارد و هیچ محصولی بدون مشتری نمانده است.

مهدوی ادامه داد: برخی بانک های کوچک ارتباط مالی را با ایران از سرگرفته اند، و امیدوار هستیم بانک های بزرگ بین المللی نیز هر چه سریعتر با ایران مراودات بانکی برقرار کنند.

وی درباره تاثیر افزایش قیمت نفت بر نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی، گفت: افزایش قیمت نفت تاثیر چندانی بر خوراک گازی ندارد، اما خوراک مایع را تحت تاثیر قرار می دهد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی اضافه کرد: هرچند افزایش قیمت نفت باعث افزایش نرخ خوراک مایع واحدهای پتروشیمی می شود، اما به همان نسبت نیز قیمت محصولات تولیدی و صادراتی بالا می رود.

مهدوی با انتقاد از تاخیر در ابلاغ نرخ خوراک گازی مجتمع های پتروشیمی گفت: انتظار داشتیم از فروردین ماه نرخ جدید (8.2 سنت در هر مترمکعب) ابلاغ شود، اما متاسفانه هنوز این موضوع رخ نداده و نرخ خوراک گازی را به صورت علی الحساب (13 سنت در هر مترمکعب) محاسبه می کنند.

وی با بیان این که در نظر داشتیم نرخ خوراک 8.2 سنتی به سال 1394 نیز تسری پیدا کند، اما با آن مخالفت شد، افزود: قرار است نرخ خوراک جدید از ابتدای سال 1395 اجرایی شود، هر چند که تاکنون ابلاغ نشده است.

به گزارش ایرنا، قیمت خوراک گازی واحدهای پتروشیمی بر اساس فرمولی تعیین می شود که شاخص های متعددی مانند نرخ گاز مصرفی در داخل، قیمت گاز صادراتی و قیمت گاز در بازارهای جهانی بر آن تاثیرگذار هستند.

بر این اساس، نرخ خوراک گاز، هر 6 ماه یکبار توسط وزارت نفت محاسبه و ابلاغ می شود که این قیمت برای 6 ماه نخست امسال حدود 8.2 سنت در هر مترمکعب تعیین شده است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت