انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

همکاری با ژاپن برای انتقال آب دریا به مرکز ایران

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: پیش بینی ما این است که ظرفیت انتقال 2 میلیون مترمکعب آب در شبانه روز از دریا به فلات مرکزی ایران وجود دارد.

حمیدرضا جانباز در نشست “پروژه ملی ظرفیت سازی مدیران بهره برداری شرکت های آب و فاضلاب با بهره گیری از فناوریهای کشور ژاپن” گفت: بیش از 95 درصد از محصولات مورد استفاده در تأسیسات طرح های آبرسانی و تصفیه خانه های آب توسط متخصصان داخلی ساخته می شود اما در بخش تصفیه فاضلاب کماکان نیازمند توسعه دانش و استفاده از تکنولوژی های کشورهای صاحب نام هستیم که این رویه آغاز شده است.

وی با اشاره به دوره های برگزار شده بازدید آموزشی مدیران و کارشناسان آبفای ایران در کشور ژاپن، ادامه داد: پروژه های ظرفیت سازی نیروی انسانی تاکنون بسیار مطلوب بوده و کشور ژاپن به عنوان یک کشور صاحب تکنولوژی و فرهنگ صحیح حاکم بر کار، نمونه و الگوی خوبی برای ایران باشد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران با بیان اینکه توسعه ظرفیت های انسانی و ارتقای این ظرفیت به عنوان تنها سرمایه های مورد اتکای شرکت های و موضوع اقتصاد آب از موارد اولیت دار و مورد توجه ماست، گفت: در نمایشگاه بین المللی آب ایران که در ماههای گذشته برگزار شد خلأ حضور شرکت های ژاپنی را شاهد بودیم؛ شرکت های ژاپنی در این زمینه از شرکت های اروپایی عقب ماندند و در حالی که شرکت های اروپایی بسیاری برای اطلاع از توانمندی ها و ظرفیت های سرمایه گذاری ایران آمده بودند، جای شرکت های ژاپنی خالی بود.

وی افزود: ما تأکیدمان بر این بوده و هست که زمینه حضور شرکت های خارجی به شرط همکاری با بخش خصوصی ایرانی فراهم شود تا کار مشترکی شکل بگیرد، در خصوص شرکت های ژاپنی نیز ظرفیت های بسیاری برای همکاری با شرکت های ایرانی وجود دارد و می توانیم با تعریف کارهای مشترک بین شرکت های دو کشور، علاوه بر بازار داخلی به فکر بازار منطقه نیز باشیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران اذعان داشت: کشور بزرگی چون ایران با توجه به تنوع اقلیم، گسترش خشکسالی و گستردگی خاک ایران؛ نیازمند اجرای پروژه های متعددی از جمله در بخش انتقال آب است، که پروژه های بزرگی نیز در این زمینه تعریف شده و با توجه به ظرفیت ها و تجربیات کشورهای ژاپنی در بخش نمک زدایی، امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت ها در شیرین سازی آب دریا و انتقال آن به فلات مرکزی استفاده کنیم.

وی افزود: پیش بینی ما این است که ظرفیت انتقال 2 میلیون مترمکعب در شبانه روز آب از دریا به فلات مرکزی ایران وجود دارد.

جانباز خاطرنشان کرد: از 1300 شهر کشور باید تعداد زیادی مجهز به تجهیزات نوین مدیریت شبکه آب شوند و هوشمندسازی شبکه آب کشور را در بخش شهری در برنامه داریم که امیدواریم بتوانیم از ظرفیت های شرکت های ژاپنی در این بخش استفاده کنیم.

بازدید 200 مدیر ایرانی با هزینه ژاپن از تأسیسات آب این کشور

معاون نظارت بربهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشوردراین نشست گفت: جمعا 200 نفر از مدیرهای بخش های مختلف صنعت آب و فاضلاب کشور در طی 3 سال و نیم گذشته از تأسیسات آب و فاضلاب کشور ژاپن بازدید کردند و از نزدیک با تکنولوژی های روز دنیا در این بخش آشنا شدند.

حمیدرضا تشیعی اظهار داشت: این پروژه ملی در بخش بهره برداری آغاز شده چرا که این بخش یکی از مهمترین بخش های فعالیت آبفاست و از سوی دیگر در این بخش با وجود تلاشهای صورت گرفته، هنوز ضعف هایی داریم.

وی افزود: 55 درصد از شاغلان آب و فاضلاب کشور در بخش بهره برداری هستند و بیش از 400 هزار میلیارد ریال دارائی آبفای کشور در دست بخش بهره برداری است که با توجه به مشکلات آبی کشور و به خصوص خشکسالی ها و کاهش منابع در دسترس آب، فعالیت بهینه بخش بهره برداری و به خصوص مدیریت کیفیت در این بخش از اهمیت به سزایی برخوردار است.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه ژاپن کشوری است که پس از جنگ جهانی دوم، جهش های متعدد اقتصادی داشت، گفت: فرهنگ کار در این کشور، نظم و انضباط حاکم بر فضای کاری ژاپنی، مدیریت صحیح منابع انسانی، استفاده از تکنولوژی های روز و مدیریت بحران و درست در مواقع مختلف، دلیل تمایل ما به همکاری با شرکت های ژاپنی در صنعت آب و فاضلاب است.

وی افزود: پس از جنگ جهانی دوم شاخص آب بدون درآمد در این کشور 80 درصد بود، این رقم اکنون در ژاپن 4 درصد است و یکی از پیشروترین کشورهای جهان در کاهش شاخص آب بدون درآمد است؛ از اینرو از توانمندی این کشور در بخش کاهش آب بدون درآمد در کنار ظرفیت سازی برای نیروی انسانی صنعت آب و فاضلاب استفاده می کنیم.

 

منبع: جهان اقصاد

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت