انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

به زودی؛ عملیات اجرایی سه مگا پروژه خوراک ترکیبی آغاز می شود

مدیر برنامه ریزی وتوسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی از آغاز عملیات اجرایی سه مگا پروژه خوراک ترکیبی الفینی- آروماتیکی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه ها ظرفیت تولید پلیمرها به بیش از 20 میلیون تن در سال افزایش می یابد.

حسن عباس زاده سرپرست مدیریت برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: به‌منظور توسعه زنجیره ارزش و تنوع سبد محصولات پتروشیمی، پنج زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن، بنزن و اوره انتخاب و استراتژی توسعه صنعت پتروشیمی براساس توسعه این زنجیره ها تنظیم شده است.

وی با بیان اینکه،  هم اکنون متوسط قیمت محصولات نهایی پتروشیمی در هر 500 دلار است، افزود: توسعه این پنج زنجیره به تولید محصولات با ارزش‌تر منجر می‌شود که قیمت این محصولات حدود ۱۵۰۰ دلار در هر تن است.

 عباس زاده با اشاره به اینکه در راستای تکمیل زنجیره ارزش، برنامه اجرای طرح های پلیمری در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید پلیمرها در صنعت پتروشیمی سالانه 9 میلیون تن است که با تعریف و اجرای پروژه های جدید این ظرفیت در افق 1406 این ظرفیت به بیش از 20 میلیون تن در سال افزایش می یابد.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه، در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی، رویکرد اجرای طرح ها بر پایه خوراک ترکیبی مورد تاکید و اولویت است، اظهار کرد: اجرای سه طرح خوراک ترکیبی با ظرفیت تولید سالانه  در حدود 12.4 میلیون تن به‌منظور استفاده از اتان مازادی که به میزان حدود ۴ میلیون تن در بالادست وجود دارد، تعریف و مجوز اجرای آنها نیز صادر شده است.

وی با بیان اینکه عملیات اجرای سه مگا پروژه در آینده نزدیک آغاز می شود، خاطر نشان کرد: شرکت پتروشیمی هرمز خلیج‌فارس با ظرفیت سالانه ۵.۸ میلیون تن و حجم سرمایه‌گذاری حدود ۴.۵ میلیارد دلار با خوراک اتان و بوتان تعریف شد که انواع پلی‌اتیلن‌ها و پلی‌پروپیلن تولید خواهد کرد. طرح دیگر خوراک ترکیبی الفینی، ویستا انرژی ارغوان در عسلویه است با خوراک اتان و بوتان و حجم سرمایه‌گذاری ۱.۶ میلیارد دلار که سالانه ۱.۸ میلیون تن ظرفیت تولید خواهد داشت. طرح سوم خوراک ترکیبی، طرح الفین آروماتیک شرکت نفت و گاز آریا، زیرمجموعه هلدینگ نفت و گاز پارسیان با خوراک نفتا و اتان با حجم سرمایه‌گذاری ۴.۸ میلیارد دلار است که سالانه ظرفیت تولید ۴.۸ میلیون تن محصول خواهد داشت.

به گفته حسن عباس زاده، تکمیل زنجیره به این مفهوم است که محصولاتی مانند متانول و اتیلن را که به‌عنوان محصولات پایه و به مقدار زیاد تولید می‌شود به‌عنوان خوراک در طرح‌های پایین‌دست آنها وارد و محصولات با ارزش افزوده بالاتر تولید کنیم.

منبع:نیپنا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت