انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

بورس کالا آماده راه اندازی ابزارهای مالی بر پایه فلزات و پتروشیمی

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: امروز که به واسطه تحریم ها بعضا با مازاد موجودی انبار برخی شرکت ها مواجه هستیم، فرصت مناسبی برای معرفی ابزارهای مالی جدید از جمله معاملات گواهی سپرده کالایی در برخی صنایع همچون صنعتی و معدنی و پتروشیمی و فرآورده های نفتی به وجود آمده که زیرساخت های بورس کالای ایران در این زمینه آماده است.
محتشمی پور

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از کالاخبر،رضا محتشمی پور در پنل تخصصی دومین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری های وابسته، اهمیت رشد کیفیت رگولاتوری در صنایع مختلف و ارتباط آن با توسعه ابزارهای مالی بورس کالای ایران را مورد طرح و بررسی قرار دارد.

محتشمی پور با بیان اینکه عمده مباحثی که امروز بر تابلوی معاملاتی بورس کالای ایران وجود دارد به بحث رگولاتوری و تنظیم مقررات مربوط می شود، گفت: موضوعات مربوط به رگولاتوری، قیمت گذاری کالاها و مدیریت عرضه و تقاضا از مواردی است که باعث می شود با وجود عرضه کالاها در بازار فیزیکی بورس کالا، امکان توسعه ابزارهای مالی روی کالاهای مختلف به حداقل برسد.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران با بیان اینکه در حوزه های مختلف از جمله صنعتی و معدنی و پتروشیمی و فرآورده های نفتی نیازمند افزایش کیفیت رگولاتوری هستیم، گفت: در صورت تحقق رشد کیفیت رگولاتوری به طور حتم نقش بورس های کالایی در اقتصاد کشور پررنگ تر خواهد شد به نحویکه خوشبختانه امروز با تغییر رفتار رگولاتور صنعت نفت، تغییرات مثبتی را در بورس انرژی شاهد هستیم که این گونه اقدامات باید مورد حمایت جدی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: بهبود اقدامات رگولاتوری با همفکری همه نهادها و ذینفعان باعث تعادل هر چه بیشتر و آسیب کمتر بازارها حتی در مواقع بحرانی می شود برای مثال در گذشته یک ساختار رگولاتوری حداقلی در صنعت پتروشیمی وجود داشت به شکلی که جلساتی دوره ای با حضور شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نهادهای نظارتی، دفتر تخصصی وزارت صمت، بورس، عرضه کنندگان بالادستی و تولیدکنندگان و مصرف کنندگان پایین دستی برگزار می شد و همه این بخش ها برای گرفتن تصمیمات حق رای داشتند که به این ترتیب امکان خطا در تصمیم گیری ها به حداقل می رسید.

ضرورت توسعه ابزارهای مالی

محتشمی پور در ادامه به آمادگی بورس کالا برای توسعه ابزارهای مالی در بازارهای مختلف اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات دیگری که در حوزه رگولاتوری با آن روبه رو هستیم، آشنایی محدود برخی نهادهای رگولاتور بخش صنعت با کارکرد و مزایای ابزارهای مالی است. برای مثال در حوزه مس پس از بررسی و مطالعات فراوان و برگزاری نشست های هم اندیشی، یک اجماع خوب میان عرضه کننده، مصرف کننده و بورس کالا صورت گرفت تا روش های بورسی برای تامین مالی صنعت مس همچون آغاز معاملات گواهی سپرده مس بر پایه موجودی انبارها اجرایی شود اما به دلیل نبود شناخت کافی، با این موضوع مخالفت شد.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران تصریح کرد: امروز که به واسطه تحریم ها بعضا با مازاد موجودی انبار برخی شرکت ها مواجه هستیم، فرصت مناسبی برای معرفی ابزارهای مالی جدید از جمله معاملات گواهی سپرده کالایی در برخی صنایع فراهم شده که زیرساخت های بورس کالای ایران در این زمینه آماده است. در این حوزه هم اکنون معاملات ابزارهای مالی بورس کالا روی چند محصول با حجم بالا در جریان است و انواع محصولات در حوزه های صنعتی و معدنی و پتروشیمی و فرآورده های نفتی نیز می توانند وارد بازار مالی بورس کالا شوند.

محتشمی پور در پایان توسعه ابزارهای مالی را یک ضرورت برای رشد بورس کالا دانست و گفت: امروز از یک سو با الزام قانونی عرضه کنندگان و تولیدکنندگان برای حضور در بورس کالای ایران روبه رو هستیم در شرایطی که آن ها نمی توانند از ظرفیت های بورس کالا در حوزه بازار مالی و مشتقه استفاده کنند که اگر محدودیت های این چنینی کاسته شود و نهادهای بالادستی از توسعه ابزارهای مالی و شیوه جدید معاملاتی و تامین مالی استقبال کنند بدون شک شاهد تغییر چهره معاملات بورس کالا طی سال های آینده خواهیم بود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت