انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

تداوم رکوردشکنی‌ پلیمرها در بورس کالا

بیش از 90 هزار تن انواع محصولات پلیمری هفته گذشته در بورس کالا معامله شد و رکوردی تاریخی برای این گروه کالایی به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از نیپنا ، بازار پلیمرها روزهای بسیار خوبی را تجربه می‌کند؛ روزهایی که کمتر فعال بازاری این شرایط را انتظار داشت ولی شاهد رکوردشکنی‌های پیاپی حجم معاملات در بورس کالا هستیم. این وضعیت نشان می‌دهد که بازار پلیمرها در روزهای اخیر شاید بهترین بازار در داخل کشور باشد زیرا مستقیماً از حجم تولید در صنایع تکمیلی حمایت می‌کند. این وضعیت البته به تعدیل قیمت‌ها هم نیاز دارد زیرا التهاب خرید و البته بیم و امیدهای دلاری به رشد نرخ در بورس و بازار منتهی شده است.

بر اساس این گزارش ، هفته گذشته شاهد بودیم که بیش از 90 هزار تن از انواع پلیمرها در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت یعنی رکورد تاریخی بورس برای این گروه کالایی شکسته شد. این در حالی بود که در هفته قبل هم ، همین وضعیت یعنی رکوردشکنی را شاهد بودیم اما هم‌اکنون رکورد شکسته‌شده هم ارتقا یافته است.

افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد در اواسط هفته گذشته شاید مهمترین محرک رشد حجم معاملات به شمار رود ولی در کنار آن افزایش حجم عرضه‌ها نیز بستر اصلی برای امکان‌پذیری رشد حجم معاملات را فراهم ساخته بود. در هفته گذشته حجم عرضه‌ها نیز رکورد سال جاری در بورس کالا را جابجا کرد و به بیشترین حد از اسفندماه سال جاری تاکنون رسید. حجم تقاضا هم 48 درصد افزایش یافت که به معنی جذابیت محسوس خرید تعبیر می‌شود.

 از همین آمارها می‌توان متوجه شد که رقابت برای خرید در هفته گذشته به شدت افزایش یافته است که به معنی رشد قیمت‌ها در بورس کالاست اگرچه براَوردهای میدانی هم چنین ادعایی را تأیید می‌کند. برای هفته جاری و دقیق‌تر برای فردا بازار انتظار دارد که قیمت‌های پایه جدید اعلام شود اگرچه اعلام این نرخ در کنار روشن‌تر شدن واقعیت‌های نرخ در بازار ارز آزاد می‌توان چهره‌ شفاف‌تری از بازار را ترسیم کند. این شرایط در نهایت به آرامش بیشتر در بازار منتهی می‌شود.

بر پایه این گزارش هفته گذشته نیز شاهد بودیم که نزدیک به 94 درصد از عرضه‌های پلیمرها در بورس کالا مورد داد و ستد قرار گرفت که این درصد معاملاتی در کنار رکوردشکنی حجم معاملات به معنی پذیرش داده های موجود در بازار از سوی اهالی بازار است و البته نشان می‌دهد که خریداران محصولات نهایی هم رشد قیمت تمام شده را در این شرایط پذیرفته‌اند.

تجمیع این موارد در کنار حضور در روزهای پایانی سال و البته رشد تقاضای فصلی که همه ساله شاهد این وضعیت هستیم به این معنی خواهد بود که بازار روزهای بهتری را به نسبت گذشته تجربه می‌کند و حجم عرضه‌ها به اندازه کافی در بورس کالا برای اغلب گریدها و گروه‌های کالایی بالاست .

 

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت