انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

سود ۱۱۰ هزار میلیارد ریالی این شرکت پلیمری در سال گذشته

معافیت سود ناشی از صادرات در کنار معافیت مالیاتی تسعیر ارز و درآمد سپرده بانکی، منجر به شناسایی مبلغی در حدود ۲.۵ درصد از سود قبل از کسر مالیات به‌عنوان مالیات پرداختنی شده است.

شرکت پتروشیمی آریا ساسول در سال مالی منتهی به پایان اسفندماه سال قبل موفق به کسب سود خالص ۱۱۰ هزار و ۷۵۷ میلیارد ریالی شده است.

این سود که معادل ۱۲.۰۸۱ ریال به ازای هر سهم است، نسبت به سال مالی قبل از آن رشد ۱۶۳ درصدی را نشان می‌دهد. رشد نرخ‌های فروش محصولات شرکت در کنار افزایش قابل‌توجه سود تسعیر ارز شرکت، منجر به این افزایش کم‌سابقه در سودآوری شرکت شده است.

جمع درآمد شرکت در سال قبل به ۱۸۰ هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال رسیده که این مبلغ معادل دو برابر درآمد شناسایی‌شده در سال ۱۳۹۸ است. محصولات اصلی شرکت شامل اتیلن و انواع پلی‌اتیلن است که در سال قبل به تناژ ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن به فروش رسیده است. در حدود دوسوم از فروش شرکت به‌صورت صادراتی محقق شده است. همچنین، پتروشیمی آریا ساسول برای سال جاری فروش ۱ میلیون و ۱۶۵ هزار تن محصول را برآورد کرده است.

حاشیه سود عملیاتی شرکت در سال قبل به ۶۰ درصد رسیده و این در حالی است که این نسبت مالی در سال مالی قبل معادل ۵۰ درصد بود و شاهد رشد ۱۰ واحد درصدی این نسبت سودآوری هستیم.

در سال قبل شاهد شناسایی درآمد ناشی از تسعیر ارز دارایی‌های ارزی به میزان ۱۶ هزار و ۶۱۰ میلیارد ریال هستیم که ۸۰ درصد بیشتر از سال قبل است. با توجه به‌احتمال بالای ثبات نرخ ارز در سال جاری، این بخش از درآمد شرکت در سال جاری قابلیت تحقق را نخواهد داشت. سود سپرده بانکی نیز که در بخش درآمد‌های غیرعملیاتی شناسایی‌شده است، با ۱۳۵ درصد افزایش نسبت به سال ۹۸ معادل ۴.۱۰۵ میلیارد ریال شناسایی‌شده است.

 

مالیات منظور شده شرکت معادل ۲.۵۹۰ میلیارد ریال که ۲.۵ درصد از سود قبل از کسر مالیات است، منظور شده است. معافیت سود ناشی از صادرات در کنار معافیت مالیاتی تسعیر ارز و درآمد سپرده بانکی، منجر به شناسایی مبلغی در حدود ۲.۵ درصد از سود قبل از کسر مالیات به‌عنوان مالیات پرداختنی شده است.

هزینه‌های تولید شرکت در سال قبل معادل ۸۲ هزار میلیارد ریال بوده که ۷۵ درصد آن بابت مواد اولیه مصرفی بوده است. ماده اولیه اصلی مصرفی شرکت، اتان دریافتی از شرکت پتروشیمی پارس است که بیش از ۹۵ درصد ماده اولیه مصرفی شرکت را به خود اختصاص می‌دهد.

روند درآمدزایی و سودآوری “آریا” در ۴ فصل گذشته

۴۷درصد از مالکیت آریاساسول در اختیار شرکت پتروشیمی پارس است که در صورت تقسیم سود حداکثری آریاساسول، شرکت پتروشیمی پارس قابلیت شناسایی سود بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریالی را از محل سود سهام این شرکت خواهد داشت.

 

منبع:گروه تحقیق و مطالعات بورس‌نیوز

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتس آپ
به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
لینکداین
به اشتراک گذاری بر روی email
ایمیل

موضوعات مرتبط

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت

Registration option not enbled in your general settings.