انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

کاهش ۱۵درصدی صادرات به عراق در سال۹۹

یک عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق از افت ۱۵درصدی صادرات به این کشور در سال۹۹ خبر داد و گفت: برای سال۱۴۰۰ پیش‌بینی شده که عراق به رتبه اول مقصد صادراتی ما بازگردد.

حمید حسینی عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق درباره وضعیت تجارت با عراق در سال۹۹ توضیح داد: سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا، بسته شدن مرزها، افت درآمدهای نفتی عراق و همچنین تغییر برخی قوانین در دو کشور حجم تجارت خارجی ایران و عراق کاهش یافت.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: همچنین در این سال اعمال برخی محدودیت‌ها باعث شد یکسری از کالا‌ها به صورت قاچاق روانه عراق شود و از طرفی مسئله رفع تعهد ارزی هم باعث بروز مشکلاتی برای صادرکنندگان رسمی و درنتیجه افزایش قاچاق و افت صادرات به عراق شد.

به گفته حسینی، این عوامل باعث شد عراق از رتبه اول مقصد صادراتی ایران به رتبه سوم تنزل پیدا کند و ترکیه با ۹.۱میلیارد دلار و چین حدود ۸.۶میلیارد دلار در جایگاه اول و دوم قرار بگیرد.

او با بیان اینکه سال گذشته پیش‌بینی شده بود حجم صادرات به عراق به ۷.۵میلیارد دلار برسد، گفت: طبق آمار ارائه شده طی این سال حجم صادرات به این کشور به ۸میلیارد دلار رسید که در مقایسه با صادرات ۹.۵میلیارد دلاری سال۹۸ این رقم حدود ۱۵درصد کاهش یافته است.

این عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق درباره آینده تجارت ایران و عراق اظهار کرد: برای سال۱۴۰۰ پیش‌بینی شده که عراق دوباره به رتبه اول صادراتی ما بازگردد و امیدواریم با حل مسئله برجام و مشکلات تعهد ارزی، ضمن جبران افت ۱۵درصدی صادرات سال گذشته، ۱۰درصد هم به این رقم اضافه شود.

منبع:اقتصاد آنلاین

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت