انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

بررسی روند عرضه ارز در نیما توسط پتروشیمی‌ها

بعد از آن‌که سیاست‌های جدید ارزی از سوی دولت معرفی شد، شرکت‌های پتروشیمی موظف شدند ارز صادراتی خود را در سامانه نیما عرضه کنند...

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از ایسنا ، بعد از آن‌که سیاست‌های جدید ارزی از سوی دولت معرفی شد، شرکت‌های پتروشیمی موظف شدند ارز صادراتی خود را در سامانه نیما عرضه کنند؛ ارزی که نرخ آن در زمان ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی در اردیبهشت‌ماه، ۴,۲۰۰ تومان بود، اما طبق بسته جدید ارزی که اواسط مردادماه رونمایی شد، نرخ آن را بازار ثانویه یا همان بازار آزاد تعیین می‌کند.

به گزارش ایسنا، شرکت‌های پتروشیمی یکی از مهم‌ترین منابع ارزآوری هستند و از ابتدای سال تاکنون و زمانی که بازار ارز با نوسان مواجه بود، تأثیر زیادی در بازار داشتند. بر این اساس، شرکت‌های پتروشیمی در ابتدا و پس از معرفی بسته جدید ارزی ارز خود را با نرخ ۸۰۸۰ تومانی وارد بازار کردند. این نرخ به ۷۹۰۰، ۷۷۰۰ و سپس ۷۵۰۰ رسید.

طبق آخرین آمار، از ابتدای امسال تا ۱۴ دی، مبلغ ۶ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار ارز توسط پتروشیمی‌ها در چرخه اقتصادی عرضه شده که حدود ۶ میلیارد دلار از آن به سامانه نیما اختصاص دارد. پیش‌بینی شده که پتروشیمی‌ها در سال جاری حدود ۱۲ میلیارد دلار صادرات داشته باشند که تا نیمه دی ماه حدود ۸.۱ میلیارد دلار از آن انجام شده است.

در این راستا، احمد مهدوی – دبیر کل انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی – با تاکید بر این‌که روند عرضه ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما هم‌چنان ادامه دارد، به ایسنا گفت: نرخ ارزی که توسط شرکت‌های پتروشیمی در سامانه نیما عرضه می‌شود، به این صورت تعیین می‌شود که به صورت هفتگی میانگین نرخ ارز گرفته می‌شود اما در حال حاضر نرخ ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما حدود ۸,۰۰۰ تومان است.

وی ادامه داد: میزان صادرات شرکت‌های پتروشیمی در گمرک مشخص است و این شرکت‌ها ارز را بر همان مبنا برمی‌گردانند. حداقل ۷۰ درصد ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما عرضه شده است. اما به این معنی نیست که مابقی آن عرضه نخواهد شد. مابقی ارز بر اساس بخش‌نامه‌های بانک مرکزی متعلق به خود شرکت‌هاست.

دبیر کل انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی، درباره تأثیر بالا رفتن نرخ ارز در بازار آزاد روی نرخ ارز در سامانه نیما و قیمت محصولات توضیح داد: به هر حال محاسبات محصولات با نرخ نیما صورت می‌گیرد و بالا رفتن نرخ ارز حتماً تأثیرگذار است زیرا قیمت پایه قیمت نیما ضرب در ۹۵ درصد فوب شده، پایه در بورس اعلام می‌شود و بعد خرید صورت می‌گیرد. هرچه نرخ در سامانه نیما افزایش یابد، این نرخ هم افزایش خواهد یافت.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت