انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

صحاف امین : شرایط واردات برای واحدهای تولیدی دشوار است

تولیدکنندگان صنایع پایین دستی با استقبال از حذف ارز مبادله ای برای خوراک پتروشیمی ها، احتمال گرانتر شدن مواد اولیه، اختلال در روند تولید و... را محتمل دانستند.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران، از روز 4 آبان ماه، بر اساس دستورالعمل جدید نرخ خوراک مایع واحدهای پتروشیمی با نرخ ارز آزاد محاسبه می‌شود. این موضوع موجب واکنش های مختلفی از سوی پتروشیمی ها و همچنین تولیدکنندگان صنایع پایین دستی شد.

احمد مهدوی دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی با برگزاری یک نشست خبری اظهار کرد که ما تنها یک مزیت خوراک داریم که با این کار می‌خواهند فاتحه صنعت پتروشیمی ایران را نیز بخوانند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفته بود اگر خارجی‌ها این فرمول قیمت‌گذاری را ببینند فرار می کنند. فرمول تعیین قیمت گاز اتان در ایران نسبت به مابقی کشورهای همسایه مانند عربستان بسیار بالاتر است که موجب می‌‌شود هیچ سرمایه‌گذاری با این قیمت‌ها برای سرمایه‌گذاری به ایران نیاید.

اما به باور برخی از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان صنایع پایین دستی، موضوع محاسبه نرخ خوراک پتروشیمی ها با ارز آزاد، یک امر منطقی و در راستای اقتصاد آزاد و شفافیت اقتصادی است. آنها همواره از تخصیص ارز رقابتی برای خوراک پتروشیمی ها به عنوان یک رانت یاد کرده و استدلال می کنند در شرایطی که پتروشیمی ها از ارز رقابتی برخورداند، اما قیمت محصولات خود را بار ارز آزاد محاسبه می کنند.

همچنین بر اساس فرمول دفتر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی پتروشیمی ایران، قیمت های پایه محصولات پتروشیمی برای عرضه در بورس کالا بر مبنای ارز آزاده بوده است.

 

 

صحاف امین: فروش مواد اولیه بر پایه ارز آزاد بوده است

مهندس صحاف امین نایب رییس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن در این باره اظهار داشت: کشورهای دیگر این امکانات را نداشتند و سایر کشورها آن را با ارز مشخص خریداری می کردند.

وی گفت: اکنون پتروشیمی ها با قیمت ارز آزاد محصولات خود را محاسبه می کنند، دفتر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی پتروشیمی نیز  محصولات را با قیمت های ارز آزاد که پایه بورس است، اعلام می کند.

صحاف امین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که ارز مبادله ای برای واردات مواد اولیه نیز از 14 مرداد قطع شده است، گفت: در این شرایط اگر از کالاهای وارداتی استفاده شود، قیمت تمام شده واحدهای پایین دستی مقداری افزایش می یابد.

نایب رییس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن ادامه داد: هنگامی که ما اجناس را وارد کشور می کنیم چند اشکال وجود دارد؛ نخست این که ما باید هزینه حمل پرداخت کنیم، مورد دیگر هنگامی که وارد گمرک می شود باید 4 درصد برای عوارض گمرکی پرداخت شود و دیگر اشکال این است به دلیل این که ما در شرایط تحریم هستیم،نمی توانیم گشایش اعتبارات اسنادی با بانک های خارجی انجام دهیم و ناگزیر هستیم که همه پول را برای فروشنده ارسال کنیم و مواد پس از یک ماه یا 40 روز به دست ما می رسد.

صحاف امین گفت: ما در گذشته می توانستیم اعتبار اسنادی باز کنیم و در آن شرایط پول را در کشور به بانک پرداخت می کردیم و بانک به طرف یا بانک خارجی طرف فروشنده تعهد می داد و فروشنده هنگامی که کالا را آماده می کرد و حمل می کرد، گاهی تا 3 ماه پس از تحویل جنس و فروش آن، هزینه آن را پرداخت می شد.

وی عنوان کرد: شرایط واردات برای واحدهای تولیدی که نقدینگی اندکی به دلیل رکود دارند دشوار است.

صفایی: پیش بینی سناریوی توقف، کاهش و یا گرانی محصولات از سوی پتروشیمی ها

سیدمحسن صفایی عضو هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران در خصوص اقدام اخیر دولت درباره محاسبه نرخ خوراک پتروشیمی ها با ارز آزاد گفت: به طور مسلم پتروشیمی ها ساکن نخواهند بود و افزایش قیمت های خود را آغاز می کنند.

صفایی گفت: به طور طبیعی دامنه این اقدام به صنایع پایین دستی می رسد،در این تردیدی وجود ندارد. همان گونه که تا کنون پتروشیمی ها و با قیمت پیشین برای صنایع پایین دستی مشکل آفرین بودند، پیش بینی می شود این اقدام بهانه ای شود تا سناریوهایی مانند، توقف، کاهش و یا گرانی محصولات خود را در دستور کار قرار دهند.

مدیرعامل شرکت همارشتن گفت: این که استدلال دولت برای این کار چه بوده و آیا دولت از این پس نظارتی بر روی افزایش و کنترل قیمت ها خواهد داشت، موضوع دیگری است که چانه زنی و فشار های وارد می شود.

صفایی گفت: سال ها پتروشیمی ها از این رانت استفاده می کردند اما از این پس دیگر همچون گذشته نمی توانند سودهای سرشار ببرند و همین موضوع  موجب می شود به طور تعمدی و به زودی کارها را مختل کنند.

وی این اقدام دولت را درست دانست و تاکید کرد؛ از این پس دولت باید آمادگی کنترل افزایش قیمت از سوی پتروشیمی ها را داشته باشد.

صفایی گفت: در یک نگاه کلی تا هنگامی که اقتصاد آزاد نداشته باشیم و همه چیز دستوری و تحمیلی است، نباید منتظر معجره بود، هر گاه توانستیم خود را با جهان و اقتصاد دنیا هماهنگ کنیم و ساختارهای حمایتی و رانتی را بشکنیم آن گاه می توان به دنبال اقتصاد سالم و رقابتی بود.

 

پورقاضی: رانت پتروشیمی ها؛ خرید بار ارز رقابتی، فروش با ارز آزاد!

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران، در خصوص آزاد شدن نرخ خوراک پتروشیمی ها، گفت: سال ها است که عنوان می کنیم پتروشیمی ها از رانت استفاده می کنند. در شرایطی که آنها محصولات خود را با نرخ آزاد می فروشند اما مواد اولیه خود را با ارز مبادله ای دریافت می کردند.

وی ادامه داد: به این ترتیب یک رانت بزرگ برای پتروشیمی ها وجود داشته است، همواره عنوان کرده ایم، بهره وری پتروشیمی ها ضعیف بوده و آنها صرفا بر روی رانت، سود کسب می کنند.

پورقاضی با اشاره به تذکرهای مکرر در این باره عنوان کرد: آنها به این رویه عادت کرده اند و مقاومت پتروشیمی ها به زعم بنده بسیار عادی است. پتروشیمی های رقیب آنها در همه جای دنیا با ارزی که خوراک می گیرند، با همان ارز محصول خود را می فروشند و این امر عادی است.

وی با ابراز خرسندی از حذف ارز مبادله ای خوارک پتروشیمی، گفت: با این حرکت ما یک گام دیگر در راستای شفافیت اقتصادی و حذف رانت های مورد نظر، برداشته ایم.

پورقاضی گفت: لازم است که پتروشیمی ها روی بهره وری بنگاه خود فعالیت کنند. اکنون اگر تعداد کارکنان پتروشیمی ها نسبت به ظرفیت تولید با دیگر پتروشیمی های خارج و حتی کشورهای مانند عربستان و قطر، مقایسه شود، بهره وری نیروی انسانی آنها با توجه به تعداد زیادی افراد تحصیل کرده داخلی و با توجه به پرداخت حقوق های پایین تر از رقبا در منطقه، اما بهره وری پتروشیمی های داخلی پایینتر است. این چیزی است که باید اصلاح شود.

پورقاضی گفت: به زعم بنده اقدام دولت در جهت اصلاح اقتصادی بوده و تصمیم درستی است.

صبوری: کاهش منافع کلان پتروشیمی ها

سعید صبوری عضو هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران با تاکید بر این که نه تنها نرخ خوارم پتروشیمی بلکه باید همه نرخ ها یکسان شود، گفت: نرخ ارز باید یکسان شود، اگر قرار است به خوارک و مواردی مشابه ارز داده شود اما در سایر موارد چنین اتفاقی نیفتد، چندگانگی رخ می دهد.

وی گفت: هنگامی که نرخ ارز یکسان شود، قیمت پتروشیمی و محصولات آن نیز مشخص می شود. حداقل اگر قیمت محصولات پتروشیمی داخلی نتواند با قیمت های جهانی رقابت پذیر باشد، باید مشابه آن باشد.

صبوری ایجاد یک بازار سیاه از سوی پتروشیمی ها را در این شرایط محتمل دانشت و گفت: امکان دارد تولید برخی از گریدها با اختلال روبرو شود و چنین بازی های صورت گیرد؛ اما در نهایت یکسان شدن نرخ ارز به نفع کل جامعه است.

وی درباره سخنان اخیر مهدوی دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی که گفته بود با این اقدام دولت باید فاتحه پتروشیمی ها را خواند، تصریح کرد: چنین چیزی نیست تنها منافع کلان پتروشیمی ها تا حدودی کمتر می شود، به دلیل این که سود زیادی نصیب آنها می شد و به سادگی قیمت ها را بالا و پایین می کردند، اگر تعرفه را برای همه مواد اولیه صفر کنند، پتروشیمی موطف و ناگزیر به رقابت می شوند.

وی در همین ارتباط افزود: در این حالت همچون دیگر سایر دنیا که پتروشیمی ها محصولات خود را عرضه می کنند و تولیدکنندگان در هر جا دارای هزینه های انرژی و نیروی انسانی و غیره هستند، تولیدکننده داخلی هم باید بتواند با آنها رقابت کند.

صبوری گفت: اگر نرخ اصلاح شود، فاتحه پتروشیمی ها خوانده نمی شود تنها از منافع سرشار آنها کاسته می شود و اتفاق دیگری رخ نمی دهد. پتروشیمی ها باید تلاش کنند از ظرفیت ها خود به خوبی استفاده کرده، گریدها را مدیریت و بازار را به گونه ای تامین کنند که نوسانات قیمت ها در گریدهای مختلف به حداقل برسد.

مدیرعامل شرکت صبوران پلیمر گفت: گاهی اوقات برخی گریدها تولید نمی شود و یا مازاد بر نیاز تولید می شود که توسط دلالان خریداری می شود و پس از مدتی بار دیگر آن گرید تولید نمی شود؛ یعنی با این بازی های که انجام می شود و نمی دانم چه عواملی در این کار دخیل هستند منافع سرشاری وجود دارد که لطمه آن را صنایع تکمیلی می بیند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت