انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

قراردادهای بلندمدت بورس کالا؛ تحولی در صنعت پتروشیمی

طی هفته گذشته رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی پیرامون بورس کالای ایران اتفاق افتاد که یکی از مهم‌ترین آنها به انعقاد دومین قرارداد بلندمدت صنعت پتروشیمی در بورس کالا اختصاص دارد

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن، انعقاد قراردادهای بلندمدت محصولات پتروشیمی یکی از خواسته‌های قدیمی شرکت‌های پتروشیمی از بورس کالای ایران بود تا آنها بتوانند با اطمینان خاطر و انعقاد قراردادهای بلندمدت برای میزان تولیدشان برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشند. از این رو از اوایل امسال اقدامات در این زمینه آغاز شد تا اینکه اوایل تیرماه نخستین معامله پتروشیمی تندگویان با صنایع پایین‌دستی در قالب همان قرارداد در بورس کالا انجام شد.

 

به این ترتیب پتروشیمی تندگویان در قالب یک قرارداد بلندمدت متعهد شده که حجم مشخصی از محصولاتش را برای تامین نیاز صنایع پایین‌دست در بورس کالا عرضه کند که دوشنبه گذشته نیز دومین عرضه‌های این شرکت صورت گرفت. براساس آمار معاملات در گروه محصولات پلیمری، پتروشیمی تندگویان اقدام به عرضه پلی‌اتیلن ترفتالات گرید بطری به‌صورت قراردادهای بلندمدت کرد، گریدهای 821، 825، 781 و 785 به‌صورت سلف 3 هفته آینده در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی عرضه شد.

 

گریدهای 821 و 825 با قیمت پایه 3 هزار و 410 تومان و به ترتیب با حجم‌های 130 و 330 تن مورد معامله قرار گرفتند. گریدهای 781 و 785 نیز با قیمت پایه 3 هزار و 249 تومان و به ترتیب با حجم‌های 132 و 220 تن خریداری شدند. گریدهای TG این مجتمع هم امروز به‌صورت قراردادهای بلندمدت عرضه شد. گرید 645 با حجم 396 تن و قیمت پایه 2 هزار و 764 تومان و گرید 641 سوپربرایت نیز با حجم 803 تن و با قیمت پایه 2 هزار و 893 و 2 هزار و 875 تومان و گرید 645 نیز با حجم 154 تن و قیمت پایه 2 هزار و 875 تومان مورد معامله قرار گرفت. همچنین قیمت پایه بر مبنای قیمت کشف شده محصولات در قالب قراردادهای بلندمدت در هفته قبل بوده است.

 

توسعه قراردادهای بلندمدت پتروشیمی‌ها در بورس کالا

در همین زمینه مدیرعامل شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج‌فارس از افزایش قراردادهای بلندمدت پتروشیمی‌ها با صنایع پایین‌دست در بورس کالای ایران به‌منظور ایجاد آرامش و رفع دغدغه‌های تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در بازار پتروشیمی خبر داد. محمد‌حسین کاکوئی‌نژاد با بیان اینکه پتروشیمی‌ها با انعقاد قراردادهای بلندمدت در بورس کالا می‌توانند برنامه‌ریزی دقیقی برای تولید داشته باشند، گفت: با توجه به اینکه انعقاد قراردادهای بلندمدت سبب آرامش شرکت‌های پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی می‌شود، استقبال از انعقاد این قراردادها در بورس کالای ایران افزایش یافته است.

 

وی ادامه داد: انعقاد قراردادهای بلندمدت سبب می‌شود تا شرکت‌های پتروشیمی درخصوص فروش محصولات خود در ماه‌های مختلف سال نگرانی نداشته باشند، از سوی دیگر صنایع پایین‌دست نیز نسبت به تامین محصولات مورد نیاز خود دچار مشکلات فصلی نمی‌شوند. وی همچنین در ادامه با اشاره به افزایش مذاکرات برای انعقاد قراردادهای بلندمدت شرکت‌های پتروشیمی با صنایع پایین‌دست، خاطرنشان کرد: مذاکرات با پتروشیمی بندر امام (ره) و اروند برای انعقاد قراردادهای پی‌وی‌سی با صنایع پایین‌دست آغاز شده است تا واحدهای تولیدی برای تامین نیاز پی‌وی‌سی خود در مقاطع مختلف زمانی دغدغه‌ای نداشته باشند. مدیرعامل شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس اظهار کرد: مقدمات انعقاد قراردادهای بلندمدت پی‌وی‌سی در حال فراهم شدن است و با اعلام آمادگی شرکت‌های پتروشیمی بندرامام و اروند و همچنین صنایع پایین‌دست، عرضه‌های آنها در بورس کالای ایران انجام خواهد شد.

 

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت