انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

گام دولت یازدهم برای کاهش خام فروشی/رشد 46 درصدی صادرات محصولات پتروشیمی

صنعت پتروشیمی در دولت یازدهم با هدف کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و خام فروشی و تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر، رشد قابل توجهی یافته به طوری که میزان تولید پتروشیمی 14 و صادرات 46 درصد افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از ایرنا، توسعه صنعت پتروشیمی که نقش عمده ای در کاهش خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده برای کشور دارد، از همان ابتدا مورد توجه دولت یازدهم بوده است.

دولت یازدهم تلاش کرد با افزایش تامین خوراک، تامین منابع مالی و رفع موانع، پروژه های نیمه کاره صنعت پتروشیمی را هر چه سریعتر به بهره برداری برساند.

 

 

افزایش 14 درصدی تولید


واحدهای تولید صنعت پتروشیمی در ابتدای دولت یازدهم حدود 55 میلیون تن بوده که این میزان با بهره برداری از طرح های جدید به 61.5 میلیون تن افزایش یافته است.

البته باید توجه داشت که معمولا به دلایلی مانند نبود بازارهای مصرف و کمبود خوراک میزان تولید واقعی، کمتر از ظرفیت اسمی است.

بر اساس گزارش ها، در سال 1392 میزان تولید واقعی محصولات پتروشیمی 40.6 مییلون تن بوده که در سال 1394 به 46.3 میلیون تن افزایش یافته که نشان دهنده رشد 14 درصدی است.

پیش بینی می شود که میزان تولید محصولات پتروشیمی تا پایان امسال به 54 میلیون و 600 هزار تن افزایش یابد.

افزایش ۴۶ درصدی صادرات محصولات پتروشیمی


میزان صادرات محصولات پتروشیمی نیز از ١٢.٨ میلیون تن در سال 1391 به ١٨.٧ میلیون تن رسیده که نشان دهنده افزایش ۴۶ درصدی در صادرات است.

تخمین زده می شود با بهره برداری از طرح های جدید پتروشیمی در سال 95 و سال آینده، میزان صادرات محصولات پتروشیمی جهش قابل توجهی یابد؛ وزارت نفت برای افزایش میزان صادرات محصولات پتروشیمی قصد دارد روند صادرات محصولات را متمرکز کند.

بهره برداری از طرح های جدید پتروشیمی


از آغاز دولت یازدهم تاکنون، با بهره برداری از هشت طرح پتروشیمی شامل شرکت های پتروشیمی ایلام، لرستان، مهاباد، تخت جمشید، فاز 2 کاویان، فاز3 شیراز، واحد اسید سولفوریک ارومیه و واحد EO/EG مروارید، چهار میلیون و 500 هزار تن به ظرفیت تولید این صنعت افزوده شده است.

همچنین قرار است تا پایان امسال، از پتروشیمی های کردستان، هگمتانه، متانول کاوه، فاز 2 کارون و فاز 3 پردیس بهره برداری شود که در صورت تحقق آن، ظرفیت تولید در صنعت پتروشیمی چهار میلیون و 600 هزار تن دیگر بالا می رود.

افزایش تحویل خوراک مجتمع های پتروشیمی


از مشکلات صنعت پتروشمی در سال های گذشته، کمبود خوراک گاز طبیعی بوده که پس از توسعه فازهای پارس جنوبی، این مشکل برطرف شده است.

بر اساس گزارش ها، با هدف افزایش تولید محصولات، میزان گاز طبیعی تحویلی به مجتمع های پتروشیمی از 35.6 میلیون تن در سال 13٩٢ به 42.6 میلیون تن در سال ٩۴ رسید.

میزان تولید اتان در پارس جنوبی نیز با هدف تحویل به پتروشیمی ها انجام می شود، پارسال حدود 17 درصد رشد داشته است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت