انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

Iranian Association of PE Pipe & Fitting Producers

۳ ابلاغیه “کم اثر” زنگنه برای ایمنی پتروشیمی‌ها

در طی سالهای ۹۴ و ۹۵، سه ابلاغیه از سوی وزیر نفت به منظور توجه به مسائل ایمنی، بهداشت و محیط زیست در واحدهای پتروشیمی صادر شده و به تمامی واحدها ابلاغ شده است اما وقوع ۱۱ حادثه در ۱۴۰ روز ابتدایی سال ۹۵ نشان از کم اثر بودن این ابلاغیه ها دارد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به نقل از تسنیم، صنعت پتروشیمی از جمله صنایعی است که در صورت عدم رعایت مباحث ایمنی در حین کار، پتانسیل های بالقوه ای برای بروز حادثه در دل خود دارد چرا که چرخه تولید این صنعت در کنار سختی کار نیروی انسانی، ارتباط مستمری با مواد مختلف آتش زا و سمی دارد که سهل انگاری در هر بخش فرآیند تولید، امکان بروز حادثه ای جبران ناپذیر یا پُر زیان را افزایش می دهد.

 

در صنعت پتروشیمی ایران که در سالهای گذشته گذراندن صدها ساعت بدون حادثه را افتخار این صنعت می دانستند، در سال 95 متوسط فاصله زمانی بروز 2 حادثه به 13 روز رسیده است. یعنی در 140 روز ابتدایی سال جاری به طور متوسط در هر دو هفته یک حادثه در این صنعت رخ داده است.

 

وزیر نفت به عنوان بالاترین مقام اجرایی صنعت نفت کشور آخرین ابلاغیه خود در خصوص لزوم رعایت مباحث HSE را در تاریخ دهم مردادماه به تمامی واحدها ابلاغ کرده است.

 

 

 

«بیژن زنگنه» وزیر نفت در خصوص صدور این ابلاغیه به خبرنگار تسنیم گفت: “یکی از چیزهایی  که من ابلاغ کردم و برخی هم آنرا خیلی بزرگنمایی کردند، این بود که مدیران باید در محل کارشان حضور داشته باشند. با ابلاغ بخشنامه ای از شرکتهای زیرمجموعه وزارت نفت و تابعه صنعت نفت خواستم که ضمن تخصیص منابع لازم به بخش های ایمنی و محیط زیست، نسبت به تدوین و بازنگری اسناد و مدارک فنی و قراردادی و رویه های اجرایی مرتبط با مباحث HSE اقدام کنند.”

این عضو کابینه دولت پیش از این نیز ابلاغیه هایی برای لزوم توجه به مسائل HSE در صنعت پتروشیمی صادر کرده بود که یکی به تاریخ 19 تیرماه سال جاری و دیگری به تاریخ دوم اردیبهشت 94 باز می گردد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس آپ
تلگرام
لینکداین
ایمیل

عضویت در انجمن

کلیه فعالین در عرصه صنعت پلاستیک وپلیمر با داشتن شرایط زیر می توانند به عضویت انجمن در آیند دسترسی به فرم عضویت از طریق لینک زیر امکان پذیر است

اشتراک در خبرنامه انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

پست الکترونیک خود را وارد نمایید و روی ارسال کلیک نمایید .

ثبت نام در وب سایت